Zapobieganie zakrzepicy żył głębokich przez zdrową edukację

- Jul 17, 2018-

W ostatnich latach zakrzepica żył głębokich (DVT) wzrosła z roku na rok, częstość następstw zakrzepicy poważnie wpływa na zdolność pacjenta do pracy, a nawet powoduje uszkodzenia, zwłaszcza u pacjentów po operacji jest związana z zakrzepicą żylną z różnych przyczyn. Znajomość zakrzepicy żył głębokich może pomóc w zapobieganiu zakrzepicy żył głębokich i zmniejszyć pobyt w szpitalu, koszty medyczne i śmiertelność.

Czynniki ryzyka zakrzepicy żył głębokich

(1) powolny przepływ krwi żylnej

(2) uszkodzenie ściany żylnej. Wrodzona choroba niedoboru szkarłatu; Theta uszkodzenia mechaniczne; Komputerowa chirurgia żył; Obustronne zmiany zakaźne.

(3) nadkrzepliwość: jest jednym z podstawowych czynników powodujących zakrzepicę żylną.

(4) inne czynniki: pooperacyjna zakrzepica żył głębokich jest na ogół ściśle związana z rodzajem operacji, stopniem urazu, czasem trwania operacji i pooperacyjnym czasem łóżku.

Ocena możliwości wystąpienia zakrzepicy żył głębokich u pacjentów: pacjentów podzielono na cztery grupy w zależności od sumy czynników ryzyka:

Wynik niskiego ryzyka 1, w tym: otyłość, wiek 41-60 lat, ciężka operacja, żylaki, drobna operacja <45>

Średnie zagrożenie krążenia 2 punkty, w tym: wiek powyżej 60 lat,> 45 minut w przypadku poważnego zabiegu chirurgicznego,> 72 godziny w łóżku, utrwalenie gipsu kończyn dolnych, nowotwór złośliwy;

(3) ryzyko, 3 ~ 4 punkty, w tym: historia DVT / PE, brak białka C lub S, leiden czynnik V / aktywna oporność na białko C, czynniki krzepnięcia Ⅲ brak białka, surowa anomalia celulozy krwi, heparyna spowodowana przez małopłytkowość, przeciwciała antyfosfolipidowe, hemaglutynina 20210a.

Ponadto u pacjentów z ciężkim ostrym uszkodzeniem rdzenia kręgowego (paraliż) istnieje większe ryzyko poważnych operacji chirurgicznych, złamania biodra, miednicy lub nogi kończyny dolnej lub ostrego uszkodzenia rdzenia kręgowego (paraliż).

Zapobieganie zakrzepicy żył głębokich

(1) opieka psychologiczna: pacjenci często wykazują ciągłe zmarszczenie brwi i niepokój. Dlatego pielęgniarstwo psychiczne jest szczególnie ważne. Pacjenci powinni być cierpliwi, aby słuchać mowy pacjenta, ukierunkowanych wskazówek i interpretacji, tak aby pacjenci utrzymywali optymistyczny nastrój, prawidłowe rozumienie choroby. Aby wprowadzić niezbędną wiedzę medyczną i pomóc pacjentom w zrozumieniu natury choroby, tak aby dowiedzieć się wcześnie i odpowiednio wcześnie obchodzić się z chińską i zachodnią medycyną.

(2) jedzenie: jedzenie powinno być lekkie, stosowanie diety niskotłuszczowej, jedzenie świeżych warzyw i owoców, unikanie pikantnych, tłustych potraw, picie wody więcej, utrzymywanie defekacji bez przeszkód, zaparcia dawać środek przeczyszczający, gdy konieczne jest podawanie lewatywy.

(3) podnieś dolne kończyny, wczesną aktywność, promuj powrót żylnej krwi: dla pacjentów z objawami DVT, zakrzepica 1 tydzień powinna pozostać w łóżku, wypchnąć kończynę 20 ° do 30 °, aby promować krążenie krwi. Należy zwracać uwagę na chore kończyny, aby się rozgrzać, nie masować ani wykonywać forsownych ćwiczeń, aby nie spaść z czopka, surowo zabronione zimno i gorący kompres.

(4) zapobieganie mechaniczne: tętniczo-nożna pompa nożna. Napełnianie i uwalnianie powietrza do osłony stopy przez stopę stymuluje przepływ krwi i przepływ krwi do serca.

(5) prowadzenie edukacji zdrowotnej dla grup wysokiego ryzyka: unikanie kompresji kończyny czy traumy; Substancje uwalniają kończyny podczas siedzenia, aby promować refluks żylny; Nigdy nie masuj ani nie zarysowuj obolałego miejsca; Stopniowo zwiększaj poziom aktywności i natychmiast zatrzymuj się, gdy poczujesz ból fizyczny; Unikaj krzyżowania nóg podczas stania lub siedzenia zbyt długo. Koło łóżka co najmniej 3 razy dziennie. Aby uniknąć długotrwałego leżenia w łóżku lub bezczynności w ciągu dnia; W przypadku podróży samochodem lub samolotem na duże odległości, przesuń swoje ciało pośrodku; Obserwowano objawy i oznaki zakrzepów, w tym duszność, ból w klatce piersiowej, duszność, ból pleców i obrzęki kończyn.

(6) profilaktyka uzależnień od narkotyków: głównie antykoagulacja i tromboliza. Monitorowanie wskaźników laboratoryjnych: APTT, INR, hemoglobina, erytrocyty siatkowe, płytki krwi i hepataza, szczególnie przed podaniem leków. W chwili obecnej należy przygotować leki trombolityczne, które po przygotowaniu należy przechowywać w niskiej temperaturze. Po zastosowaniu leków trombolitycznych należy uważnie obserwować zmiany źrenic, bóle głowy, nudności, drętwienie, objawy nagłego nadciśnienia, krwotok śródczaszkowy i inne zaburzenia krwawienia, takie jak krwawienie dziąseł, krwawienie z nosa, wybroczyny podskórne, miejsce wstrzyknięcia krwawienie, krwawienie z dróg moczowych, krwawienie z przewodu pokarmowego oraz krwiak i krwawienie. Wysoka czujność na zatorowość płucną.

(7) ochrona żył: leki dożylne wstrzykuje się dożylnie, a infiltracja leków jest surowo zabroniona.

(8) miejscowa pielęgnacja skóry: zapobiegaj rozpadowi skóry, używaj neutralnego i delikatnego balsamu do czyszczenia dotkniętej kończyny, utrzymuj skórę czystą i suchą. Zastosuj ręcznik do mokrego i gorącego kompresu 4 razy / d.

Poradnik odprowadzania pacjenta DVT

(1) informować pacjentów o związku między ich stanami psychicznymi a chorobami, kierować nimi, aby prawidłowo rozumieli choroby, utrzymywali komfortowy nastrój i budowali zaufanie, aby przezwyciężyć choroby.

(2) poinstruować pacjenta, aby podniósł dotkniętą kończynę, 20 ~ 30 cm nad płaszczyzną płuc, zmieniaj pozycję regularnie podczas łóżka, często ściskaj mięśnie brzuchatego łydki i wykonuj głębokie ćwiczenia zginania na tylnej części stopy. Krok po kroku, gdy wstajesz z łóżka. Nie stój zbyt długo.

(3) ćwiczyć umiarkowanie każdego dnia, aby uniknąć pozostawania w tej samej pozycji przez długi czas, aby uniknąć stania przez długi czas, siedzenia przez długi czas i chodzenia przez długi czas. W związku ze zmianami klimatycznymi należy zwracać uwagę na zwiększanie lub zmniejszanie odzieży, unikać zimna i zimna. Palenie powinno być surowo zabronione.

(4) należy obserwować, czy lek w domu powinien być obserwowany w ciele bez krwotoku, krwawiących dziąseł, czerni, krwi w moczu itp., Mają trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej, kaszel, kołatanie serca, krwioplucie, purpurową purpurę itp., Stwierdzono, że te objawy należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, w odpowiednim czasie, aby skontaktować się z lekarzem. Jeśli zażywasz warfarynę, unikaj pokarmów bogatych w wit. K. Wprowadzaj skuteczne, niedrogie leki dla pacjentów i jak je przyjmować. Wskaźniki krzepnięcia krwi powinny być monitorowane podczas leczenia, należy obserwować niepożądane reakcje na leki, a także należy znaleźć anormalne i aktualne leczenie.

(5) Zapewnij pacjentowi odpowiedni odpoczynek, unikaj picia kawy, mocnej herbaty i innych napojów przed snem, pij mleko i muzykę, aby zrelaksować mózg i spać.

(6) obserwować temperaturę skóry, kolor skóry i pulsację tętnicy grzbietowej chorej kończyny, wykrywać nieprawidłowości i starać się o leczenie w odpowiednim czasie. Nie powinien być zimny kompres, ponieważ zimny kompres może spowodować skurcz naczyń krwionośnych, zmniejszyć dopływ krwi; Ciepło nie powinno być stosowane, ponieważ ciepło może zwiększyć metabolizm tkanek powodując zwiększone niedotlenienie. Temperatura powinna być gorąca, temperatura 38 ~ 40 ℃.

(7) kieruj właściwą metodą leczenia, nie zatrzymuj leku samodzielnie i regularnie sprawdzaj ultrasonografię koloru naczyń krwionośnych w szpitalu, aby uniknąć zaostrzenia lub nawrotu skrzepliny spowodowanej przez nieregularne leczenie i ponowną diagnozę.