Zapobieganie zakrzepicy żył głębokich po operacji

- May 04, 2020-

Zapobieganie zakrzepicy żył głębokich po operacji

W dniach i tygodniach po operacji masz większe szanse na rozwinięcie zakrzepicy żył głębokich (DVT). Jest to stan, w którym zakrzep lubzakrzeprozwija się w głębokiej żyle. Najczęściej występują w nodze. Kawałek skrzepu, zwany anzator, może oddzielić się od żyły i dotrzeć do płuc. Zakrzep w płucach nazywa sięzator płucny (PE). Może to odciąć dopływ krwi do płuc. Jest to nagły wypadek medyczny i może spowodować śmierć.


TIM截图20200504093222.jpg

Zapobieganie w szpitalu lub innej placówce

Twój dostawca opieki zdrowotnej zazwyczaj przepisuje jedną lub więcej z poniższych opcji, aby zapobiec powstawaniu zakrzepów krwi:


  • Pończochy uciskowe.Są to elastyczne pończochy, które ściśle przylegają do twoich nóg. Pomagają utrzymać krew przepływającą w kierunku twojego serca przez nacisk, który wywierają. Zapobiegają gromadzeniu się krwi i tworzeniu skrzepów krwi. Po pierwszym założeniu pończochy mogą być niewygodne. Ale po chwili powinieneś się do nich przyzwyczaić.

  • ĆwiczeniaProste ćwiczenia podczas odpoczynku w łóżku lub siedzenia na krześle mogą pomóc w zapobieganiu zakrzepom. Poruszaj stopami po okręgu lub w górę iw dół. Rób to 10 razy na godzinę, aby poprawić krążenie.

  • Ambulacja (wstawanie z łóżka i chodzenie).Po operacji pielęgniarka pomoże ci wstać z łóżka, gdy tylko będziesz w stanie. Poruszanie się poprawia krążenie i pomaga zapobiegać zakrzepom.

  • Sekwencyjne urządzenie sprężające (SCD) lub przerywane pneumatyczne ściskanie (IPC).Wygodne rękawy są owinięte wokół nóg i połączone z pompką, która napompowuje i opróżnia rękawy. Powoduje to delikatny nacisk, aby promować przepływ krwi w nogach i zapobiegać zakrzepom krwi. Zdejmij rękawy, aby nie potknąć się ani nie upaść podczas chodzenia.